Participants

2019 Betty Lynn Buckley Awards Participants

Musicals

Les Miserables, Mansfield High School, October 4-6 at 7:00pm; October 6-7 at 2:00pm
25th Annual Putnam County Spelling Bee, Colleyville Heritage High School, October 9 -13 at 7:00pm

Little Women, Grapevine High School, October 10-12 at 7:00pm; October 13 at 2:30pm
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Lake Country Christian School, November 8-10 at 7:00pm; November 10 at 2:00pm
25th Annual Putnam County Spelling Bee, Richland High School, November 29-December 1 at 7:00pm, December 1-2 at 2:30pm
Side Show, Carroll Senior High School, December 6-8, 7:00pm; December 9, 2:00pm
Tuck Everlasting, Northwest High School, December 6-8 at 7:00pm, December 9 at 2:00pm
A Christmas Carol, Fort Worth Academy of Fine Arts, December 7-8 at 7:00pm; December 8-9 at 2:00pm
Chicago, Everman Joe C. Bean High School, December 7-8 at 7:00pm; December 9 at 4:00pm
Gypsy, Haltom High School, December 7-8 at 7:00pm; December 9 at 3:00pm
Shrek, Azle High School, December 7-8 at 7:00pm; December 8-9 at 2:00pm
White Christmas, Paschal High School, December 13-15 at 7:00pm; December 15 at 2:30pm
Catch Me If You Can, Mansfield High School, January 17-19 at 7:00pm; January 19-20 at 2:00pm
The Sound of Music, Trinity Valley School, January 17-19 at 7:30pm; January 20 at 3:00pm
Drowsy Chaperone, Byron Nelson High School, January 24-26 at 7:00pm; January 27 at 2:00pm
Titanic, Birdville High School, January 25-26 at 7:00pm; January at 2:30pm
Cinderella, Weatherford High School, January 31-February 2 at 7:00pm; February 2 at 2:00pm
Newsies, Grapevine High School, January 31-February 2 at 7:30pm; February 7-9 at 7:30pm
Peter Pan, V.R. Eaton High School, January 31-February 3 at 7:00pm
The Sound of Music, Marcus High School, January 31-February 2 at 7:00pm; February 3 at 2:00pm
Beauty and the Beast, Grapevine Christian Faith School, February 15-17 at 7:30pm; February 16-17 at 3:00pm
Beauty and the Beast, Liberty Christian School, February 21-23 at 7:00pm
Into the Woods, All Saints Episcopal School, February 21-22 at 7:00pm; February 23 at 2:00pm
25th Annual Putnam County Spelling Bee, Fort Worth Academy of Fine Arts, February 22-23 at 7:00pm; February 24 at 2:00pm; February 28-March 2 at 7:00pm
The Three Musketeers, Lake Country Christian School, March 7-9 at 7:00pm; March 9 at 2:00pm
Les Miserables, Covenant Christian Academy, March 21-23 at 7:00pm; March 23 at 2:00pm

Plays

Antigone, Carroll Senior High School, September 20-22 at 7:00pm
The Importance of Being Earnest, Martin High School, September 19-20 at 7:00pm; September 22 at 7:00pm
The Last Lifeboat, Marcus High School, September 28-29 at 7:00pm; September 29 at 2:00pm
The Miracle Worker, Fort Worth Country Day, October 4 & 6 at 7:00pm; October 7 at 3:00pm
Noises Off, Paschal High School, October 11-13 at 7:30pm; October 13 at 2:30pm
A Midsummer Night’s Dream, Trinity Valley School, October 11-13 at 7:30pm; October 14 at 3:00pm
The Arabian Nights, Timberview High School, October 18-20; October 25-27, Times TBD
Peter and the Starcatcher, Grapevine Christian Faith School, October 19-21 at 7:30pm; October 20-21 at 3:00pm
Bandersnatch, Northwest High School, October 24-26 at 7:00pm; October 27 at 2:00pm
Picasso at the Lapin Agile, Byron Nelson High School, November 1-3 at 7:00pm; November 3 at 2:00pm
You Can’t Take It With You, Prestonwood Christian Academy, November 2-3 at 7:30pm; November 3 at 1:30pm
Pride and Prejudice, Covenant Christian Academy, November 6 at 7:00pm; November 8-9 at 7:00pm
A Midsummer Night’s Dream, Martin High School, November 7 at 7:00pm; November 9-10 at 7:00pm; November 10 at 2:00pm
Weird Sisters, All Saints Episcopal, November 8-9 at 7:00pm; November 10 at 2:00pm
It’s a Wonderful Life, V.R. Eaton High School, November 29-December 1 at 7:00pm; December 2 at 2:00pm

*Please check individual school websites for performance locations and schedule changes.